Zaprawa murarska – podstawa dobrego budowania z cegły

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W procesie budowy domu jednorodzinnego niezbędne jest zawsze zastosowanie zaprawy murarskiej. To specjalna mieszanina wody oraz wybranego spoiwa z bardzo drobnym kruszywem, która służy do trwałego łączenia cegieł w ścianach głównych i działowych, a także do wylewania fundamentów. Zdecydowanie najbardziej popularne są dwie wersje – cementowe i cementowo-wapienne. Wynika to z faktu, że charakteryzują się wysoką odpornością na ściskanie i wszelkie  uszkodzenia mechaniczne po zaschnięciu.

Skład odgrywa kluczową rolę

Osoby, które podczas budowy własnego domu pragną sporo zaoszczędzić mogą z powodzeniem wykonać zaprawę murarską samodzielnie, choć wymaga to przynajmniej minimalnego doświadczenia. Należy do dużej betoniarki wlać około 25 litrów wody, następnie wsypać 15 kg cementu i uruchomić konstrukcję. Po dokładnym wymieszaniu się całości trzeba jeszcze wsypać 0,1 m3 piasku (ziarna o wielkości maksymalnie do 1,5 mm) oraz 5,5 kg wapna hydratyzowanego. Pamiętajmy o tym, że wszystkie składniki muszą być koniecznie w miarę precyzyjnie odmierzone – najlepiej za pomocą wiadra, a nie łopaty.

Przy zapotrzebowaniu na niewielką ilość zaprawy bez problemu połączymy ze sobą poszczególne elementy w zwykłym wiadrze, używając do tego celu automatycznego mieszadła (ewentualnie wiertarki ze stosowną końcówką). Jeśli natomiast zależy nam na maksymalnej wygodzie oraz dokładności, możemy zdecydować się na zakup gotowej zaprawy w formie suchej mieszanki zapakowanej w poręczne worki o pojemności 25 kg. Posiada ją w swoim asortymencie m.in. ten sklep online z wysokiej jakości materiałami budowlanymi: https://cekobud.pl/pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*