Jakim procesom może być poddawane aluminium?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aluminium to metal, który w głównej mierze pozyskiwany jest z boksytu wydobywanego w kopalniach. Stamtąd trafia on do zakładu, gdzie przetwarzany jest w tlenek glinu. W początkowej fazie rudy glinu rozdrabniane są do postaci piasku w specjalistycznych młynach kulowych. Następnie piasek ten poddawany jest ekstrakcji poprzez dodanie różnych składników. Po podgrzaniu i oczyszczeniu otrzymuje się czystą postać tlenku glinu. To właśnie w niej poprzez przeprowadzenie jednego z dwóch procesów powstaje czyste aluminium.

Galwanizacja oraz pasywacja

Aluminium w czystej postaci może być poddawane różnego rodzaju procesom ulepszającym, które sprawiają, że staje się ono bardziej wytrzymałe na nacisk, zginanie, a także korozję, co ma szczególne znaczenie w przemyśle. Jednym z nich jest galwanizacja, która polega na osadzaniu na metalu innych metali w postaci cienkiej powłoki polepszającej właściwości metalu galwanizowanego. Proces ten polega na umieszczeniu aluminium w kąpieli galwanicznej, a następnie całość zostaje podłączona do prądu w celu przepływu ładunku przez elektrody. Dzięki temu mechanizmowi uzyskuje się powierzchnie chromowane, cynkowane lub miedziowane.

Inną metodą jest poddawanie pasywacji aluminium, metoda ta jest alternatywą dla galwanizacji i różni się od niej przede wszystkim tym, że nie wytwarza na powierzchni aluminium żadnego osadu, zmieniając jedynie właściwości danego elementu, bez zmiany jego masy. Szerzej zjawisko to opisywane jest tutaj https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*