Antyczna biżuteria – czym się charakteryzuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Biżuteria antyczna to bardzo specyficzna kategoria biżuterii. To nie tylko kwestia wieku i wzornictwa, ale także historii, jaką te egzemplarze mają za sobą. Dlatego też biżuteria antyczna często ma ogromną wartość i może być dość droga.

Historia

Najstarsze kawałki antycznej biżuterii można prześledzić do czasów starożytnych, kiedy ludzie używali kamieni szlachetnych i metali w swoich kreacjach. Pierwszy znany kawałek biżuterii został znaleziony w Egipcie i pochodzi z 4500 r. p.n.e., podczas gdy inne znaleziska zostały wykonane w Krecie, Grecji i Rzymie. Najcenniejsza biżuteria antyczna pochodzi ze Starożytnego Egiptu (szczególnie z grobowca Tutanchamona), Grecji i Rzymu.

Biżuteria antyczna zawsze była bardzo ważna dla rodzin królewskich w całej historii. Królowie nosiliby korony lub pierścienie wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro lub szlachetnych klejnotów, takich jak diamenty lub rubiny. Nosili również pasy wykonane ze skóry ze srebrnymi klamrami na nich lub amulety, aby chronić ich przed złymi duchami lub chorobami, takimi jak dżuma lub ospa. Niektóre amulety miały nawet kształt zwierząt lub nawet ludzi, aby pomóc chronić przed pechami lub złymi duchami.

Czym się charakteryzuje biżuteria antyczna? 

– Wykonana jest z metali szlachetnych (złota i srebra).

– Była używana przez wiele lat (np. w czasach starożytnych złote obrączki były używane w ceremoniach ślubnych).

– Jest dobrze zachowana (brak zarysowań i wgnieceń na częściach metalowych, brak pęknięć na kamieniach).

– Wzornictwo biżuterii antycznej jest niepowtarzalne i nie można go znaleźć w biżuterii współczesnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*