Clean room – w jakich branżach są potrzebne pomieszczenia tego typu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomieszczenia czyste, czyli clean roomy umożliwiają utrzymanie w nich krytycznych parametrów środowiskowych, a zwłaszcza niskiej zawartości cząstek stałych w powietrzu. W ich wnętrzu stale kontroluje się poziom takich zanieczyszczeń jak: pyły, kurz, bakterie i wirusy. Z racji panujących w nich warunków wykorzystywane są w wielu branżach.

Gdzie stosuje się clean roomy?

Do tego, aby pomieszczenie można było nazywać clean roomem musi ono spełniać wszystkie normy oraz standardy. Najczęściej wykorzystuje się je podczas produkcji żywności, farmaceutyków, w laboratoriach, a także przy produkcji sprzętu i urządzeń medycznych. Powietrze wtłaczane do ich wnętrza przechodzi przez kilka frakcji filtrujących, które usuwają z niego wszelkie zanieczyszczenia.

Dodatkowo już w środku jest ono stale filtrowane przy pomocy filtrów HEPA. Wszyscy pracownicy, którzy wchodzą do clean roomu przechodzą przez śluzę powietrzna, która niekiedy wyposażona jest w specjalny prysznic. Każdy, kto przebywa w ich wnętrzu musi nosić specjalny strój w postaci kombinezonu zakrywającego całe ciało.

W celu zapewnienia najwyższego poziomu czystości nie można w nich używać materiałów, które emitują nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, czyli przede wszystkim papier, ołówki oraz tkaniny naturalne. Na rynku istnieją firmy zajmujące się kompleksową realizacją clean roomów. Jedną z nich można znaleźć na stronie https://rttechnik.com/. Zajmuje się ona zarówno projektowaniem, jak i budowaniem tego rodzaju pomieszczeń spełniających wszystkie normy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*