Co musisz wiedzieć kiedy ubiegasz się o zwrot prowizji bankowej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z końcówką 2011 roku weszła w życie ustawa o kredycie konsumenckim, dzięki której można odzyskać część prowizji bankowej. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy zobowiązanie zostanie uregulowane wcześniej niż wynikało to z umowy. W praktyce, większość osób decyduje się na taki ruch, jeżeli tylko pozwalają im na to możliwości finansowe. O czym warto wiedzieć w kontekście podjęcia próby otrzymania takiego zwrotu? 

Jakie są warunki? 

O zwrot prowizji bankowej Alior Bank można się ubiegać w przypadku umów kredytowych zawartych od 18 grudnia 2011 roku. Trzeba być właścicielem kredytu, a ten nie może przekraczać wartości 255 550 zł – wyjątkiem są te o wyższej kwocie, które nie są zabezpieczone hipoteką i były przeznaczone na remont domu lub mieszkania. Wśród warunków koniecznych jest też zapłacenie prowizji i fakt, iż raty zostały spłacone przed ustalonym terminem. Przy składaniu wniosku w siedzibie banku, najlepiej dołączyć do niego potwierdzenie wcześniejszej spłaty kredytu, co pozwoli uniknąć nieporozumień i szybciej dopełnić formalności. 

Czy można się spotkać z odmową? 

Początkowo przepisy ustawy wydawały się niejasne, przez co wiele instytucji unikało stosowania się do zaleceń. Obecnie uległo to zmianie, zwłaszcza po dyspozycjach wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przy spełnieniu wszystkich warunków, zwrot prowizji bankowej Getin Bank na pewno zostanie przyznany. W przypadku decyzji odmownej, sprawę można jeszcze skierować do sądu, który ostatecznie rozstrzygnie roszczenie. Jeżeli konsument miał rację i zasadnie ubiegał się o pieniądze związane z nadmiernie poniesionymi kosztami, to bank będzie zmuszony uwzględnić jego prośbę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*