Co pasuje do nowoczesnych kawalerek?

Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesna kawalerka może być wspaniałym miejscem zamieszkania. Wszystko zależy od tego, czy właściwie ją udekorujemy. Podczas procesu aranżacji wnętrza musimy przestrzegać podstawowych zasad związanych z urządzaniem małych powierzchni. Niezwykle ważne jest również dobranie właściwych mebli. Muszą nie tylko być atrakcyjne wizualne, ale także wysoce funkcjonalne. Z uwagi na ograniczony metraż warto zainwestować w nowoczesne meble wielozadaniowe, które będą pełniły kilka roli w naszym mieszkaniu.

Jaki styl aranżacji wnętrz najlepiej sprawdza się w przypadku kawalerek?

Dobranie właściwego stylu pozwoli nam stworzyć mieszkanie, w którym z przyjemnością będziemy spędzać swój czas. Jednak nie każdy z nich będzie pasował do kawalerki z uwagi na ograniczoną przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji. Zanim zdecydujemy się na jakiś konkretny styl, powinniśmy wiedzieć, co chcemy za jego pomocą osiągnąć. Wszystkie elementy wyposażenia muszą się ze sobą komponować i tworzyć taki rezultat, który pragniemy. Może nam chodzić o wizualne powiększenie naszego mieszkania lub stworzenie przyjemnej atmosfery. To, czy nam się to uda zależy w dużej mierze od stylu, który wybierzemy. Dlatego warto zapoznać się z tymi najpopularniejszymi.

W przypadku styl klasycznego chodzi przede wszystkim o używanie form ponadczasowych oraz uniwersalnych. Jedna z nich jest wyłożenie posadzek naturalnymi materiałami — marmurem lub drewnem. Oprócz tego warto dodać duże lustra, grube tkaniny dekoracyjne oraz dywany wykonane z naturalnych surowców. Klasyczny wystrój w żadnym wypadku nie powinien przypominać z wyglądu muzeum. W naszym mieszkaniu nie należy umieszczać przedmioty wzorowane na antycznych elementach konstrukcyjnych. Ciężkie zasłony oraz eleganckie żyrandole z łatwością stworzą wrażenie przesytu. W ramach tego stylu przywiązuje się dużą uwagę do jakości mebli. W połączeniu z jasnymi kolorami oraz naturalnym oświetleniem możliwe jest stworzenie wrażenia lekkości, oraz optycznego powiększenia mieszkania.

Całkiem podobną alternatywą jest styl antyczny. Jak sama nazwa wskazuje, jest pełen nawiązań do motywów ze starożytnej Grecji lub Rzymu. W jego ramach używa się takich elementów wykończeniowych jak płaskorzeźby oraz pilastry. Drewniane meble muszą również mieć duże gabaryty. W przypadku stylu barokowego, jego cechą charakterystyczną jest wysoki stopień dekoracyjności oraz ekspresyjności. Przejawia się to licznymi zdobieniami w meblach oraz dekoracjami. Mogą to być na przykład malowidła lub świeczniki. Oba te style mają to do siebie, że absolutnie nie nadają się do małych przestrzeni. Urządzenie naszej kawalerki zgodnie z taką aranżacją nie przyniesie pozytywnych rezultatów. 

Znacznie lepiej zdecydować się na styl minimalistyczny, który zakłada rezygnację ze zbędnych elementów wyposażenia. Trend ten charakteryzuje się dążeniem do trzech wartości — wyciszenia, prostoty oraz perfekcji. Unikamy obecności ozdób i stosujemy jak najwięcej geometrycznych kształtów oraz kątów prostych. Chodzi zarówno o sprzęty domowe, jak i pozostałe elementy, które umieścimy w naszym domu. Wszystkiemu powinna towarzyszyć jasna oraz neutralna kolorystyka. Ciekawą alternatywą jest styl nowoczesny. Prostota również odgrywa w nim istotną rolę, ale oprócz tego utylizuje się nowoczesne technologie. Co więcej, duże znaczenie ma łączenie ze sobą różnorodnych materiałów. Jeśli urządzimy naszą kawalerkę w tym stylu, uzyskamy jasne i przestronne wnętrze.

W ramach tej konwencji zalecane jest likwidowanie podziałów rozdzielających poszczególne pomieszczenia. Zamiast ścian używa się konstrukcji wykonanych z luksferów lub ewentualnie przesuwanych drzwi. Najczęściej używanymi materiałami są stal, szkło oraz naturalne drewno. Istotnym elementem jest prawidłowe oświetlenie, które osiągniemy z użyciem licznych lamp i kinkietów. Pozwolą nam wizualnie powiększyć nasze mieszkanie i jednocześnie podkreślić niektóre jej części. Wszystko to sprawia, że styl nowoczesny jest optymalnym wyborem dla małych kawalerek.

Jakimi regułami kierować się urządzając naszą kawalerkę?

Podczas tego procesu musimy wykazać się dużą elastyczności.a oraz kreatywnością. Na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić strefę do spania, kuchnię oraz łazienkę. Poszczególne obszary warto od siebie oddzielić w subtelny sposób. Musimy zadbać o to, aby zbytnio nie podzielić dostępnego nam metrażu. Istotną kwestią, która ma wpływ na przebieg aranżacji, jest to, czy posiadamy aneks kuchenny, czy też nasza kuchnia znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu.

Aby uzyskać optyczny efekt powiększający, niezbędne jest sprawne wykorzystanie barw oraz światła. Nasze ściany i meble powinny być w jasnych kolorach takich jak beż, biel lub jaśniejsze odcienie szarości. W żadnym wypadku nie oznacza to, że jesteśmy skazani wyłącznie na taką kolorystykę w naszym mieszkaniu. Tu na pomoc przychodzą nam meble, które posłużą za akcenty dekoracyjne. Możemy je dobrać w intensywniejszych kolorach w zależności od naszych preferencji. Warto, aby przeszklenia okien były odpowiednio duże. Unikamy wszelkich zasłon, które ogranicza ilość naturalnego światła dostającego się do środka. Ewentualnie możemy powiesić firanki z cienki i jasnych tkanin. 

Kawalerka dużo skorzysta na przestrzeganiu zasady minimalizmu. Nadmierne zagracenie znacznie zmniejsza ilość wolnego miejsca i tym samym sprawia, że nasz dom wygląda na mniejszy niż w rzeczywistości. Wszystkie meble powinny cechować się prostymi kształtami oraz lekką formą. Masywne regały najlepiej zastąpić pólkami ściennymi stanowiącymi część eleganckiej meblościanki. W zależności od wysokości pomieszczenia warto zastanowić się nad dodaniem antresoli. Tworząc takie półpiętro, zyskujemy możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni. Możemy ją przeznaczyć na przytulną sypialnię lub przestronną garderobę. Podczas jej budowania musimy pamiętać, że odległość pomiędzy podłogą a sufitem kawalerki musi wynieść co najmniej 4 metry. 

Ważnym elementem dekorowania kawalerki, jest umieszczenie jak największej ilości schowków. Pozwolą nam schować zbędne przedmioty i uniknąć bałaganu. Uprzątnięta przestrzeń staje się o wiele bardziej przestronna. W tym celu warto użyć różnych wnęk, do których możemy dodać małe szafki lub nawet większą szafę. Takie meble jak na przykład pufy często są wyposażone w niewielkie skrytki. Osoby potrzebujące jak najwięcej miejsca powinny zainteresować się również łóżkiem z pojemnikiem, do którego możemy schować pościel. Jest to niezwykle popularne rozwiązanie.

Aneks kuchenny w kawalerce – jak go wyposażyć?

Decydując się na taki aneks, musimy odpowiednio rozplanować dostępną przestrzeń. Blat kuchenny musi być wystarczająco duży, aby móc wygodnie na nim przygotowywać potrawy. Wszystkie akcesoria powinny znajdować się w zasięgu ręki. Najlepiej umieścić je w zakrytych szafkach, aby nie stworzyły w naszej kuchni bałaganu. Jeżeli chodzi o sprzęty kuchenne, to powinniśmy ograniczyć się do prostego ekspresu do kawy, tostera oraz czajnika. Możemy je postawić na powierzchni blatu, ale pozostałe najlepiej schować. Oczywiście nie możemy zapomnieć o głównym elemencie kuchni — lodówce. Nie mamy miejsca na duży model, ale z drugiej strony wcale go nie potrzebujemy. Do naszych potrzeb powinna całkowicie wystarczyć mniejsza lodówka o pojemności 120 l. Z łatwością znajdziemy takie modele wyposażone dodatkowo w zamrażalkę.

Co z naszą łazienką?

Mieszkanie w kawalerce zmusza nas do radzenia sobie z niewielką łazienką. Wcale nie oznacza to, że jest ona mało funkcjonalna oraz nieestetycznie wystrojona. Bez problemów zmieścimy w niej wszystkie najważniejsze elementy — sedes, umywalkę oraz miejsce do kąpieli. Oczywiście wybór wanny jest mało praktyczny. Znacznie lepiej zdecydować się na wygodną kabinę prysznicową. Najlepiej wybrać owalny i przeszklony model pozbawiony jakiegokolwiek brodzika. W ten sposób wizualnie zwiększymy wymiary naszej łazienki. Co więcej, będziemy mogli cieszyć się pełnym komfortem podczas naszych kąpieli.

Jeżeli chodzi o sedes, to warto wybrać model podwieszany, którego elementy instalacyjne są ukryte w ścianie. Pozwoli to na dodatkowe zaoszczędzenie metrażu. Umywalki powinna być narożna lub taka zamontowana na blacie. To na nim będziemy przechowywać niezbędne kosmetyki i akcesoria łazienkowe. Podczas jej wybierania najlepiej zdecydować się na model nie mniejszy niż taki, mający przynajmniej 50 cm szerokości. W ten sposób zapewnimy sobie wygodne użytkowanie.

Jak stworzyć przytulną sypialnię w naszej kawalerce?

Dużo zależy od tego, czy posiadamy antresolę, w którym możemy umieścić sypialnię. Jeżeli tak, to wtedy możemy ją wyposażyć w zwykłe łóżko. Co w przypadku gdy nie starcza nam na to miejsca? Wtedy warto zainwestować w łóżko z materacem np. tego typu jak te dostępne na https://bigmeble.eu/lozka-z-materacem. Jest to zazwyczaj lekki i zwarty obiekt, który możemy w razie potrzeby składać i rozkładać. Komfortowe użytkowanie zapewnia nam miękki materac tworzący z tego rozwiązania pełnowartościowe miejsce do spania.

Gdy nie mamy do dyspozycji antresoli, zmuszeni jesteśmy wygospodarować strefę do spania, która oddzielamy za pomocą ścianki. Zgodnie z zasadami nowoczesnego stylu, nie może to być zbyt solidna bariera. Ma stwarzać wrażenie intymności bez jednoczesnego odcięcia dostępu światła dziennego oraz powietrza. Jeszcze innym rozwiązaniem jest postawienie w swoim salonie kanapy oferującą funkcję spania. Na noc wystarczy ją rozłożyć i natychmiast uzyskamy miejsce do spania. Nie jest to jednak rozwiązanie na każdego. Większość osób woli jednak oddzielny obszar do spania odseparowany od reszty mieszkania. 

Warto, aby nasza sypialnia była udekorowana różnymi kolorami, tak aby odróżniała się od szaro-białych odcieni w pozostałych częściach domu. Pomarańczowe i żółte poduszki i narzuty na łóżko posłużą do nadania temu obszarowi cieplejszego charakteru. Powstaną o wiele przytulniejsze warunki, w których z przyjemnością będziemy kłaść się spać. Fakt, że mieszkamy w kawalerce, nie oznacza, że nie możemy mieć atrakcyjnej i wygodnej sypialni. Wystarczy mieć na uwadze podstawowe zasady aranżacji małych wnętrz i wykazać się pewną dozą kreatywności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*