Filamenty PLA do drukarek 3D

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Korzystanie z drukarki 3D wymaga posiadania dedykowanego do niej filamentu. Są to materiały plastyczne, za pomocą których przygotujesz wydruki. Poniżej przedstawiamy filament PLA, jeden z najczęściej wykorzystywanych, oraz podpowiadamy jakich korzyści możesz oczekiwać z jego wyboru. 

PLA i jego specyfika 

PLA to skrót oznaczający odmianę polilaktydu, czyli kwasu polimlekowego. Jest to specjalnie uzyskiwany polimer, wykonywany z surowców roślinnych. Podstawowym jego składnikiem jest sfermentowana skrobia (pozyskiwana z mąki kukurydzianej lub manioku). Tworzywo to zostało uzyskane po raz pierwszy na początku XX wieku, jeszcze przed pojawieniem się technologii 3D. 

PLA jest nietoksyczny oraz łatwo biodegradowalny, co stanowi jego niewątpliwy atut. Oprócz drukarek 3D znajduje także zastosowanie w medycynie (w produkcji nici chirurgicznych, implantów, prętów i siatek). Ponadto wykorzystywany jest do wytwarzania biodegradowalnych akcesoriów kulinarnych (kubki, talerze, butelki). 

Kluczowe właściwości filamentów PLA 

Filamenty PLA są dedykowane do szerokiego użytku, w tym także do zastosowania amatorskiego. Filament PLA posiada niską temperaturę topnienia, co pozwala na łatwe i szybkie modelowanie. W zasadzie każde dostępne na rynku urządzenie 3D będzie w stanie wytworzyć temperaturę wystarczającą do obróbki PLA. Ponadto jest on wykorzystywany w piórach oraz długopisach 3D. Warto przy tym podkreślić, że filament PLA nie jest łatwopalny, co przekłada się na bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. 

Po dokonaniu wydruku filament PLA jest wytrzymały oraz solidny. Nie należy go jednak poddawać takim obróbkom jak wiercenie (które mogłoby doprowadzić do jego kruszenia lub pęknięcia). W wielu przypadkach duża sztywność tworzonych wydruków okazuje się jednak zaletą. Szczególnie gdy zależy Ci na uzyskaniu wydruku, który nie będzie się odkształcał ani wyginał wraz z upływem czasu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*