Co zrobić, gdy silnik w skuterze przecieka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silnik to najważniejszy element i serce każdego skutera. Dla jego prawidłowej pracy potrzebny jest specjalny olej, będący najważniejszym płynem eksploatacyjnym w całym pojeździe. Niekiedy zdarza się, że zaczyna on wyciekać z jednostki, zagrażając tym samym naszemu bezpieczeństwu na drodze. Pamiętajmy również, że olej chroni wnętrze silnika przed korozją, skutecznie tłumi drgania i uszczelnia komorę spalania – jego brak może więc wpłynąć na całkowite uszkodzenie maszyny. Z tego powodu należy od razu podjąć czynności naprawcze. Niezbędne części znajdziemy np. w tym specjalistycznym sklepie: https://www.czesci-moto.pl/.

Odwlekanie naprawy to najgorsze rozwiązanie

Wyciek oleju może się pojawić w bardzo wielu miejscach jednostki napędowej. Najbardziej narażonymi na to punktami są jednak simmeringi tzw. wału korbowego oraz wałka rozrządu, a także uszczelki pokrywy zaworów oraz miski olejowej. Aby stwierdzić, gdzie dokładnie nastąpił wyciek, trzeba najpierw koniecznie umyć silnik. Jeśli chodzi o konkretne czynności naprawcze, to najczęściej wystarczy wymiana przedniego i tylnego uszczelniacza po uprzednim zdemontowaniu rozrządu i kilku osłon.

Niekiedy konieczna jest też wymiana tego elementu w wale od strony skrzyni biegów i przy misce olejowej. W tym przypadku nie obejdzie się bez przeprowadzenia dodatkowej diagnozy, polegającej na sprawdzeniu, czy wyciekający płyn pochodzi z samego silnika, czy też może wypływa bezpośrednio ze skrzyni. Poza tym dosyć częstym winowajcą jest uszkodzony cylinder, dlatego warto go dokładnie obejrzeć i w razie potrzeby zastąpić nowym. Na szczęście cylinder do skutera to stosunkowo tania część, którą bez problemu znajdziemy w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*