Czym charakteryzuje się motywacja płacowa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wewnętrzna siła napędowa, jaką jest motywacja, kieruje do osiągania wybranych, atrakcyjnych dla jednostki celów. Dla pracownika może to być na przykład zapłata za określoną pracę, czy premia. Dodatkowo, im bardziej podwładny jest zaangażowany w wykonywanie obowiązków, tym bardziej rośnie jego wydajność. Jak więc powinniśmy zachęcić go do działania?

Co to takiego system motywowania?

System motywowania to inaczej zbiór istotnych narzędzi i instrumentów zarządzania. Jednak nie istnieją na niego gotowe, ustandaryzowane przepisy, dlatego też w każdym przedsiębiorstwie należy wypracować własne, odpowiednie i optymalne rozwiązania. Dodatkowo działania te powinny być zindywidualizowane poprzez określenie potrzeb danego pracownika. Taka strategia sprawi, że poczuje się on doceniony, co wpłynie na wzrost chęci do działania

Czym jest motywacja płacowa?

Mianem motywacji płacowej określa się system wynagradzania podwładnych. Opiera się on na przyznawaniu nagród finansowych, podwyżek, premii wydajnościowych i uznaniowych. Ostatnio spotyka się coraz częściej model konkursowy, szczególnie w branży sprzedażowej. Polega na wcześniejszym określeniu zasad współzawodnictwa, nagród oraz kryteriów.

Pracownik, który najwięcej sprzeda dostaje nagrody pieniężne lub rzeczowe. Należy pamiętać jednak, że sam system motywowania płacowego może być niewystarczający i warto połączyć go z tym pozapłacowym (np. szkoleniami, spotkaniami, elastycznym czasem pracy, kartami rabatowymi, abonamentem medycznym, bonami świątecznymi, do siłowni, czy dofinansowaniami urlopu).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*