Jak zmienić formę prawną działalności?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nierzadko zdarza się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą na pewnym etapie postanawiają zmienić jej formę prawną. Może to wynikać choćby z zamiaru podjęcia współpracy z innymi ludźmi w ramach spółki albo chęci znacznego ograniczenia indywidualnej odpowiedzialności za zobowiązania zaciągane przez firmę. Jeszcze innym istotnym powodem jest pragnienie pozyskania większych funduszy na dalekosiężny rozwój. Z ofertą pomocy w tego rodzaju przekształcaniu firm można zapoznać się na https://www.infopower.bydgoszcz.pl/rejestracja-i-przeksztalcenia-firm/.

Kilka kluczowych sposobów

Podstawową metodą na szybką zmianę prawną działalności gospodarczej jest założenie spółki cywilnej lub osobowej bezpośrednio przed likwidacją dotychczasowej firmy, a następnie wniesienie do niej aportem całego majątku. Dzięki temu zyskujemy korzyść w postaci zwolnienia z VAT. Można też z powodzeniem przekształcić przedsiębiorstwo we wspomniane spółki bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Jeszcze inny sposób polega na sprzedaży działalności na rzecz już funkcjonującej na rynku spółki posiadającej osobowość prawną (w celu zostania wspólnikiem). W tym przypadku dochodzi do przeniesienia zarówno nazwy podmiotu i praw własności, jak i wszelkich ruchomości, czyli m.in. urządzeń biurowych i produkcyjnych, materiałów eksploatacyjnych czy towarów.

Ostatnim polecanym rozwiązaniem jest przekształcenie firmy w spółkę kapitałową. Wymaga to jednak przygotowania odpowiedniego planu notarialnego, podpisania aktu założycielskiego, stworzenia statutu i dokonania wpisu do KRS. Jeśli chcemy, aby w zmianie formy prawnej pomogło nam dobre biuro rachunkowe Bydgoszcz to miasto, gdzie takich podmiotów działa co najmniej kilka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*