Jakie rodzaje palet są najczęściej wykorzystywane w przemyśle?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w magazynach oraz zakładach przemysłowych powszechnie wykorzystywane są różnorodne palety. Służą one przede wszystkim do składowania towarów, a także ich wygodnego transportowania z miejsca na miejsce. Co istotne, w większości są zaprojektowane w taki sposób, aby można je było bez żadnego problemu przenosić za pomocą wózków widłowych (ręcznych, elektrycznych, gazowych). W produkowaniu i sprzedaży wysokiej jakości palet specjalizuje się m.in. ta firma z Radomyśla Wielkiego: https://www.makodrew.pl.

Modele standardowe i specjalistyczne

W szeroko rozumianym przemyśle kluczową rolę odgrywają zwłaszcza tzw. europalety – drewniane konstrukcje ustandaryzowane, czyli spełniające wszelkie niezbędne normy europejskie (poświadczone stosownym certyfikatem). Pasują one do wszystkich wózków widłowych i najczęściej występują w rozmiarze 1200×800 mm, 1200×1000 mm oraz 800×600 mm. Charakteryzują się przy tym dużą wytrzymałością, optymalną uniwersalnością i wyjątkowo łatwym przechowywaniem.

Kolejnym rodzajem popularnych palet są modele zamknięte czterowejściowe, zbudowane z bloków połączonych ściśle deskami (zarówno w środku, jak i ze wszystkich czterech stron). Wyróżniają się tym, że z powodu specyficznej budowy mogą być obsługiwane wyłącznie przez pojazdy unoszące. Na uwagę zasługują ponadto palety drewniane zamknięte od dołu, wyposażone w boczne wzmocnienie i wycięcia dla wideł.

Odrębną kategorię stanowią konstrukcje plastikowe i metalowe. Te pierwsze posiadają przede wszystkim taką zaletę, że są ponadprzeciętnie lekkie, a tym samym komfortowe w przenoszeniu i przechowywaniu (idealne dla przemysłu spożywczego). Łatwo zachować je również w należytej czystości. Z kolei wersje metalowe są maksymalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej i hutniczej. Na rynku są jeszcze dostępne palety typu angielki (nie podlegają wymogom unijnym), kontenerowe, platformowe, nietypowe (dostosowane do indywidualnych potrzeb zakładu), fumigowane (poddane obróbce termicznej) oraz jednorazowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*