Jakie rodzaje palet są najczęściej wykorzystywane w przemyśle?

Współcześnie w magazynach oraz zakładach przemysłowych powszechnie wykorzystywane są różnorodne palety. Służą one przede wszystkim do składowania towarów, a także ich wygodnego transportowania z miejsca na miejsce. Co istotne, w większości są zaprojektowane w taki sposób, aby można je było bez żadnego problemu przenosić za pomocą wózków widłowych (ręcznych, elektrycznych, gazowych). W produkowaniu i sprzedaży wysokiej jakości palet specjalizuje się m.in. ta firma z Radomyśla Wielkiego: https://www.makodrew.pl.

Modele standardowe i specjalistyczne

W szeroko rozumianym przemyśle kluczową rolę odgrywają zwłaszcza tzw. europalety – drewniane konstrukcje ustandaryzowane, czyli spełniające wszelkie niezbędne normy europejskie (poświadczone stosownym certyfikatem). Pasują one do wszystkich wózków widłowych i najczęściej występują w rozmiarze 1200×800 mm, 1200×1000 mm oraz 800×600 mm. Charakteryzują się przy tym dużą wytrzymałością, optymalną uniwersalnością i wyjątkowo łatwym przechowywaniem.

Kolejnym rodzajem popularnych palet są modele zamknięte czterowejściowe, zbudowane z bloków połączonych ściśle deskami (zarówno w środku, jak i ze wszystkich czterech stron). Wyróżniają się tym, że z powodu specyficznej budowy mogą być obsługiwane wyłącznie przez pojazdy unoszące. Na uwagę zasługują ponadto palety drewniane zamknięte od dołu, wyposażone w boczne wzmocnienie i wycięcia dla wideł.

Odrębną kategorię stanowią konstrukcje plastikowe i metalowe. Te pierwsze posiadają przede wszystkim taką zaletę, że są ponadprzeciętnie lekkie, a tym samym komfortowe w przenoszeniu i przechowywaniu (idealne dla przemysłu spożywczego). Łatwo zachować je również w należytej czystości. Z kolei wersje metalowe są maksymalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej i hutniczej. Na rynku są jeszcze dostępne palety typu angielki (nie podlegają wymogom unijnym), kontenerowe, platformowe, nietypowe (dostosowane do indywidualnych potrzeb zakładu), fumigowane (poddane obróbce termicznej) oraz jednorazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *