Astygmatyzm to choroba wzroku polegająca na zniekształconym widzeniu obserwowanych przedmiotów. Wynika ona przede wszystkim z niesymetryczności rogówki, co skutkuje niemożnością utworzenia przez układ optyczny oka tzw. punktowego obrazu na siatkówce (oko nie jest w stanie właściwie ogniskować promieni świetlnych). Schorzenie to dotyka bardzo często osoby z dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością. Jeśli cierpimy na astygmatyzm operacja jest jedną z kluczowych metod jego całkowitego pozbycia się.
Astygmatyzm dzieli się na regularny prosty, odwrotny, skośny, rogówkowy, mieszany oraz soczewkowy. W ponad 95% przypadków mamy jednak do czynienia z odmianą rogówkową. Podstawowym objawem omawianej choroby jest zamazane widzenie wszelkich przedmiotów zarówno z daleka, jak i bliska. Pozostałe charakterystyczne symptomy to m.in.:
– widzenie jakby za mgłą
– nadmierne napięcie w okolicach gałek
– powracające stale bóle oczu i głowy
– nieustanne tarcie, łzawienie oraz mrużenie oczu
– odczuwanie swędzenia i pieczenia
– postrzeganie linii prostych jako krzywych
– nienaturalne przekrzywianie głowy
– bardzo szybkie męczenie się podczas czytania
– problemy z rozumieniem tekstu i koncentracją
Najprostszym sposobem na skorygowanie powyższych dolegliwości jest noszenie specjalnych szkieł kontaktowych o budowie cylindrycznej. Do całkowitego wyeliminowania astygmatyzmu niezbędna jest natomiast operacja chirurgiczna w postaci keratotomii promienistej, ewentualnie konkretny zabieg z zastosowaniem lasera excimerowego (do wyboru mamy metodę PRK albo LASIK).