Jakie są rodzaje akumulatorów w pojazdach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Akumulator jest sercem układu elektrycznego Twojego pojazdu. Dostarcza energii do rozruchu silnika oraz do innych obwodów elektrycznych w pojeździe.

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje akumulatorów: zalewane, AGM (absorpcyjna mata szklana) i żelowe.

Akumulatory zalewane 

Są najczęstszym typem akumulatorów stosowanych obecnie w pojazdach. Zawierają elektrolit, który musi być okresowo sprawdzany i w razie potrzeby uzupełniany wodą destylowaną. Elektrolit z czasem wycieka, więc te akumulatory muszą być wymieniane co 3-5 lat, w zależności od warunków jazdy i stanu naładowania podczas postoju.

Akumulatory AGM (Absorbed Glass Mat) 

Są szczelne, ale mogą ulec uszkodzeniu w wyniku przeładowania lub dużych prądów rozładowania (rozruch lub rozruch korbowy). Akumulatory te mają długą żywotność (5+ lat), ale zazwyczaj kosztują więcej niż zwykłe zalane akumulatory kwasowo-ołowiowe. Wymagają one również specjalnych procedur ładowania i nie mogą być uruchamiane skokowo, jak w przypadku zalanych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Akumulatory żelowe 

Mają elektrolit w postaci żelu zamiast elektrolitu ciekłego, co oznacza, że nie wymagają konserwacji jak zalane akumulatory kwasowo-ołowiowe (bez uzupełniania wodą destylowaną). Nie są one jednak tak trwałe jak akumulatory AGM, ponieważ nie są całkowicie wodoodporne jak AGM.

Jeśli szukasz odpowiedniego produktu, to koniecznie sprawdź stronę: https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulatory-zelowe-i-agm-c-7_65.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*