Jakie usterki mogą dotyczyć układu chłodzenia w samochodzie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ chłodzenia w samochodzie to mechanizm raczej nieskomplikowany w budowie i działaniu. W zdecydowanej większości aut do chłodzenia stosuje się bowiem ciecz i parę sprzężonych ze sobą elementów. Funkcjonowanie tego podzespołu opiera się na wymuszaniu przez pompę ruchu cieczy chłodzącej i odbieraniu ciepła powstającego wskutek spalania. Nad całym procesem czuwa termostat, kierujący zaworem służącym do regulacji przepływu cieczy. Poza tym cały ten zestaw jest wyposażony w kilka dodatkowych czujników i prosty komputer.

Nieskomplikowana budowa nie oznacza braku problemów

Mimo prostoty w działaniu i budowie układ chłodzenia czasami ulega awariom lub uszkodzeniu. Większość usterek ma tutaj podłoże mechaniczne, choć niekiedy dochodzi też do awarii stricte elektronicznych. Po pierwsze, częstym problemem są wycieki cieczy chłodzącej z węża albo chłodnicy. W tej konkretnej sytuacji wystarczy wymienić uszkodzone części samochodowe na nowe.

Jeśli natomiast zaobserwujemy pęcherzyki powietrza wymieszane z olejem w zbiorniku wyrównawczym, wtedy możemy mieć pewność, że została zniszczona uszczelka znajdująca się pod głowicą lub nastąpiło pęknięcie samej głowicy. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas udanie się do warsztatu samochodowego.

Kolejnym problemem z układem chłodzenia może być jego przegrzewanie się w wyniku zanieczyszczonej chłodnicy (liśćmi, mchem, błotem czy martwymi owadami). Ratunek stanowi wówczas myjka ciśnieniowa, którą trzeba po prostu dokładnie umyć ten element. Czasami też awarii ulega wentylator, pompa cieczy chłodzącej lub termostat. Wszystkie te części ma w swojej ofercie sklep motoryzacyjny w Olsztynie, więc można je tam bez problemu kupić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*