Psychoterapia może pomóc Ci w pracy nad szerokim zakresem zagadnień, w tym depresją i lękiem, problemami w związku, zmianami w życiu, poczuciem utknięcia w niezdrowych wzorcach lub zachowaniach, czy też skutkami traumy.
Psychoterapia to proces rozmowy z kimś, kto jest przeszkolony w zakresie pomagania ludziom w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi. Opiera się ona na założeniu, że nasze myśli i uczucia wpływają na nasze zachowanie i zdolność do nawiązywania relacji z innymi. Psychoterapia może być pomocna, gdy chcesz dokonać trwałych zmian w swoim życiu, a czujesz, że utknąłeś lub jesteś przytłoczony przez trudne emocje.
W trakcie psychoterapii z czasem nawiązuje się ufną relację z terapeutą. Rozmawiasz o tym, co dzieje się w Twoim życiu i jak się przez to czujesz. Terapeuta może zadawać pytania lub oferować sugestie dotyczące sposobów zmiany tego, co nie jest dla Ciebie skuteczne. Wspólnie ustalacie cele terapii w oparciu o to, co chcecie osiągnąć i decydujecie, jak często będą odbywać się sesje (co tydzień, co dwa tygodnie itp.). Sesje są poufne; nikt inny nie może zobaczyć notatek, które terapeuta sporządza na temat sesji, chyba że oboje wcześniej uzgodnicie, że powinny one zostać udostępnione innym osobom, które ich potrzebują.
Możesz zacząć od zapytania przyjaciół i rodziny o rekomendacje. Możesz również poszukać w książce telefonicznej lub w Internecie, aby znaleźć terapeutę w pobliżu. Kiedy zadzwonisz, zadaj pytania takie jak: Jak duże doświadczenie mają? Z iloma klientami spotyka się każdego tygodnia? Jaki rodzaj szkolenia i wykształcenia posiadają? Czy specjalizują się w leczeniu depresji lub zaburzeń lękowych? Po umówieniu się na spotkanie, spotkaj się z terapeutą przed podjęciem długoterminowej współpracy, abyś mógł się zorientować, czy jest on dla Ciebie odpowiedni. Zacznij od strony: https://www.centrum-ja.com.pl/psychoterapia/.