Dezynsekcja – Kiedy jest potrzebna?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynsekcja to proces stosowania środków owadobójczych w celu zabicia owadów. Dezynsekcja może być wymagana w entomologii, rolnictwie i kontroli szkodników. Owady są zwykle dezynsekowane za pomocą substancji chemicznych, takich jak środki owadobójcze lub repelenty. Niektóre owady mogą być jednak dezynsekowane poprzez usunięcie ich z ich siedliska lub poprzez zabicie ich promieniowaniem.

Jak to działa?

Termin „dezynsekcja” jest również używany do procesu dezynfekcji zwierzęcia lub osoby przed infekcjami, które mogą być przenoszone przez stawonogi (lub inne zwierzęta). Najczęściej stosowaną metodą w tym celu jest dokładne mycie ciała wodą z mydłem lub środkami do mycia rąk na bazie alkoholu, które zabija niektóre mikroorganizmy na skórze, ale niekoniecznie zabija wszystkie rodzaje patogenów obecnych na powierzchni skóry. Na przykład, wszy i kleszcze muszą być usuwane ręcznie poprzez wyczesywanie lub wyrywanie. W przeciwieństwie do dezynsekcji, dezynsekcja ma na celu zapobieganie infekcjom, a nie ich eliminację po wystąpieniu.

Kiedy trzeba?

Dezynsekcja jest niezbędna dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, zwłaszcza na obszarach tropikalnych lub subtropikalnych, gdzie choroby przenoszone przez stawonogi są powszechne. Dezynsekcja jest również stosowana do zwalczania szkodników, takich jak szczury, myszy i karaluchy. Metoda ta wykorzystuje środki chemiczne, które zabijają szkodniki, ale nie są szkodliwe dla ludzi.

Jak to zrobić?

Istnieje wiele sposobów na dokonanie dezynsekcji, ale najczęstszą jest fumigacja. Fumigacja to proces, który wykorzystuje substancje chemiczne, takie jak gaz fosforowy lub bromek metylu, do zabijania szkodników w budynkach i domach. Gaz wchodzi przez małe otwory w ścianach, pęknięcia w podłogach i otwory wentylacyjne w pobliżu okien. Następnie krąży wokół domu, aż zabije wszelkie żywe organizmy w środku.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*