Jak upewnić się, że samochód ciężarowy jest gotowy do następnej jazdy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przed wyruszeniem w trasę należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Zrobimy to poprzez sprawdzenie najważniejszych elementów ciężarówki, czyli tych, które bezpośrednio wpływają na jakość jazdy. Chodzi tu przede wszystkim o opony, sprawność podstawowych mechanizmów, hamulców i elektroniki pojazdu. Bez tego kolejny wyjazd będzie stał pod znakiem zapytania, a my narażamy się na dużo większe ryzyko awarii podczas jazdy, lepiej tego uniknąć.

Sprawna ciężarówka, czyli jaka?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, badanie warto zacząć od opon. Należy sprawdzić ich geometrię oraz to, czy nie są zbyt zużyte lub uszkodzone. Zły stan opon znacznie wpływa na prowadzenie pojazdu i może być powodem wielu wypadków. Dlatego jeśli opony są w złym stanie, należy je wymienić.

Kolejną kwestią jest sprawność podzespołów auta. Warto tutaj przyjrzeć się akumulatorowi, ponieważ jeśli coś z nim jest nie tak, może ulec całkowitej awarii podczas jazdy. W efekcie nasz transport zostanie przerwany. Dlatego warto polegać na dobrej jakości akumulatorach do samochodów ciężarowych, a nawet mieć jeden albo dwa w zapasie.

Finalnie powinniśmy przyjrzeć się elektronice samochodowej. Zrobimy to za pomocą podręcznej stacji diagnostycznej, która skutecznie wykryje wszelkie nieprawidłowości i pozwoli nam je na miejscu naprawić. Jeśli jednak samochód dawno nie przechodził pełnego przeglądu, warto rozważyć udanie się do specjalisty, który dużo skuteczniej przebada jednostkę przed wyruszeniem w kolejną daleką trasę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*