Jak wybrać dobrej klasy prostownik galwaniczny?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W zakładach przemysłowych bardzo często wykonuje się profesjonalne usługi galwanizacyjne, polegające np. na chromowaniu, cynkowaniu czy pozłacaniu wybranych obiektów. Przeprowadzenie takiego procesu nie byłoby możliwe bez funkcjonalnego prostownika. Odpowiada on bowiem za efektywne osadzanie danego metalu na powierzchni (nawet w obszarach mocno problematycznych). Przy wyborze omawianego urządzenia trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych parametrów.

Modele impulsowe sprawdzają się najlepiej

Prostowniki galwaniczne różnią się między sobą pod względem właściwości użytkowych. Decydując się na zakup takiego elementu warto w pierwszej kolejności zainteresować się prądem i napięciem wyjściowym. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko przegrzania się sprzętu w trakcie normalnej pracy. Optymalne napięcie wynosi 12 V, natomiast prąd – 400 A. Pamiętajmy, że im wyższe napięcie znamionowe, tym większą liczbę procesów da się przeprowadzić. Inne pożądane parametry to m.in. sprawność na poziomie 80-90%, moc między 8 a 10 kW oraz umiarkowany rozmiar (do 50 cm wysokości i 40 cm szerokości).

Duże znaczenie ma również obecność w konstrukcji sprawnego układu sterowania, który skutecznie chroni prostownik przed poważnymi zwarciami, a dodatkowo reguluje jego działanie. Nie obejdzie się ponadto bez modułów komunikacyjnych pozwalających na łatwe połączenie sprzętu z linią technologiczną. Do codziennej eksploatacji świetnie nadają się zwłaszcza modele impulsowe zaprojektowane i wykonane w technice wysokoczęstotliwościowej. Wynika to z faktu, że są ponadprzeciętnie sprawne i pobierają stosunkowo niedużo prądu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*