Joga – od czego zacząć i podstawy wykonywanych ćwiczeń

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Joga to nie tylko świetny sposób na rozciągnięcie całego ciała czy wymodelowanie sylwetki, ale przede wszystkim okazja do poprawy naszej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej. Kolejne asany sprawiają, że czujemy się zdrowsi, lepiej poznając przy tym swoje własne ciało.

Pierwsze kroki – czyli co będzie nam potrzebne na początek?

Może okazać się to oczywista, lecz najważniejszym na początek jest odpowiednie nastawienie. Joga początkowo wydawać się może dość skomplikowana, wymaga bowiem dużej dozy cierpliwości oraz samozaparcia. Aby efekty były wymierne należy praktykować ją regularnie, najlepiej codziennie. Jeśli kwestia nastawienia mamy już za sobą, pozostaje kwestia maty do jogi oraz odpowiedniego ubioru. Strój powinien być przede wszystkim wygodny, nie krępować ruchów i pozwalać na obserwacje pracujących mięśni. Dobrze sprawdzają się w takiej sytuacji bawełniane koszulki oraz legginsy lub krótkie spodenki sportowe. Przed pierwszymi zajęciami powinniśmy zakupić jeszcze odpowiednią matę. Ważne jest by była ona minimalnie dłuższa niż nasz wzrost, dzięki czemu ciało lepiej przylegać będzie do niej podczas ćwiczeń. Antypoślizgowe maty do jogi zapewniają lepszą przyczepność, co sprawia, że ciało nie porusza się podczas kolejnych pozycji. 

Pozycje dla początkujących

Aby joga przynosiła najlepsze korzyści, wykonując ją pamiętać powinniśmy o odpowiednim oddechu, medytacji oraz wyborze Asan odpowiednich do naszego poziom zaawansowania. Tych jest oczywiście mnóstwo jednak większość szkół na początek zaleca kilka podstawowych pozycji takich jak: pies z głową w dół, skłon do przodu z szeroko rozstawionymi nogami, wojownik II czy sekwencja powitanie słońca. Oczywiście z czasem, gdy nasze ciało przyzwyczai się do tego typu wysiłku należy stale dokładać coraz bardziej skomplikowane asany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*