Podstawowe urządzenia stosowane w gabinetach okulistycznych

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

W gabinetach okulistycznych stosuje się przeróżne urządzenia, które pozwolą określić stan wzroku pacjenta. Sprzęt diagnostyczny przyjmuje postać prostych albo bardziej złożonych przyrządów. Które z nich powinien posiadać w swoim gabinecie każdy okulista? 

Podstawowe urządzenia okulistyczne 

W celu określenia stanu wzroku nie wystarczą jedynie tablice Snellena. Czasami trzeba skorzystać z takich przyrządów jak foropter z zestawem soczewek optycznych, który wykryje ewentualne problemy zdrowotne. Ostrość wzroku pomagają zbadać autorefraktometry, gdzie polecany jest sprzęt marki Rightway.  Przednie struny oka pozwala przeanalizować lampa szczelinowa. W przypadku badania refrakcji oka należy skorzystać ze skiaskopu. 

Zaawansowany sprzęt diagnostyczny  

Czasami okulista musi użyć bardziej zaawansowanego sprzętu diagnostycznego, jeśli nie umie określić podstawowych wad wzroku. W profesjonalnym gabinecie powinien znajdować się refraktometr komputerowy. Przy badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego przydaje się tonometr, który można kupić w wersji bezkontaktowej. Najczęściej stosuje się jego wersję bezinwazyjną, która działa na zasadzie „dmuchnięcia” w oko. Przydatnym urządzeniem jest również tomograf komputerowy, zwłaszcza przy problemach z ciałami witralnymi. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*