Coraz więcej osób, które dotąd nosiły okulary korekcyjne, obecnie decyduje się na wybór soczewek kontaktowych. Uważa się je za wygodniejszą formę korekcji wady wzroku, która nie wiąże się z ograniczeniami podczas wykonywania codziennych czynności. Zarówno okulary, jak i soczewki mają jednak swoje wady i zalety, które warto rozważyć przy wyborze konkretnej formy korekcji.
Największym atutem soczewek kontaktowych jest to, że są wygodne, niewidoczne oraz nie przeszkadzają w aktywności ruchowej. Obraz przez nie widziany jest również bardziej ostry i naturalny niż w przypadku okularów, które powodują niewielkie deformacje. Początkowo korzystanie z soczewek może jednak kojarzyć się z pewnym dyskomfortem – nauka sprawnego zakładania i zdejmowania ich może sprawiać problemy początkującym. Ponadto soczewki nie posiadają dodatkowych filtrów, takich jak na przykład powłoka antyrefleksyjna czy fotochromy.
Koszt zakupu okularów i soczewek jest mniej więcej zbliżony do siebie. W przypadku okularów jest to jednorazowy, dość duży wydatek, w zależności od rodzaju szkieł. Koszt soczewek kontaktowych jest z kolei dużo niższy, jednak konieczny jest ich regularny zakup. Ostatecznie wszystko więc sprowadza się do kwestii indywidualnych preferencji, jednak z uwagi na wszechstronność soczewek warto skorzystać z nich jako alternatywy. Dobrym wyborem na start mogą być soczewki ze sklepu optycznego Contempo, dostępne pod adresem https://sklep.contempo.pl/soczewki-kontaktowe-c-1.html.
Soczewki kontaktowe polecane są przede wszystkim dla tych osób, które aktywnie uprawiają sport lub pracują fizycznie na stanowiskach, przy których noszenie okularów jest niewygodne i grozi ich uszkodzeniem. Niektórzy pracodawcy wręcz zalecają pracownikom noszenie soczewek kontaktowych. Ponadto soczewki są znacznie wygodniejsze do noszenia zimą, kiedy to tradycyjne okulary często parują i są po prostu niepraktyczne. Z kolei istnieją również pewne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Zalicza się do nich m.in. zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy nadczynność tarczycy.